نماد الکترونیکی

نماد اعتماد الکترونیک

انواع نماد اعتماد الکترونیکی:

نماد اعتماد الکترونیکی به سه نوع، موقت، تک ستاره و دو ستاره تقسیم میشوند، که هر یک ویژگیهای منحصر به فرد خود را دارند. اخذ این نمادها مستلزم انطباق آنها با فروشگاه اینترنتی است. هنگامی که متقاضیان درخواست خود را جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ارائه میدهند، درخواست آنها مورد ارزیابی و بررسی قرار میگیرد. پس از تایید حوزه فعالیت فروشگاه، نماد موقت به آن اهدا و در صورت انطباق بیشتر معیارها، نماد تک ستاره و سپس دو ستاره به فروشگاه اینترنتی اعطا میشود.

لزوم داشتن اینماد:

در کسب و کار الکترونیکی، باید بتوانیم اعتماد مشتریان را به خود جلب کنیم، تا مشتری از اعتبار و نام فروشگاهمان مطمئن باشد. اعتماد مشتری همیشه مهمترین مسأله در کسب و کارهای اینترنتی است. با دریافت این نماد می‌توانیم در جذب اطمینان مشتریان، برای خرید و فروش محصولات خود موفق شویم. بدین منظور امروزه در طراحی سایت، نمادی به نام اینماد یا نماد اعتماد الکترونیک معرفی شده است، که در واقع نوعی تأییدیه فروشگاه‌های اینترنتی، توسط مرکزی با نام توسعه تجارت الکترونیک، وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌باشد. این نماد برای کسب و کارهای اینترنتی مجاز به منظور سازماندهی، احراز هویت و احراز صلاحیت آنها صادر میگردد. اینماد در وبسایت فروشگاه‌های اینترنتی مورد تأیید، در بالای صفحه اصلی درج می‌گردد. وقتی بر روی اینماد موجود در سایت کلیک کنید، مستقیما به enamad.ir رفته و می‌توانیم جزئیات سایت، شامل محل فعالیت و هویت قانونی صاحب سایت را مشاهده کنید. بنابراین می‌توان با اطمینان بیشتری از سایت خرید کرد. به طور کلی، مهمترین گام برای ایجاد فضای تجارت الکترونیک، ساماندهی سایت‌های تجاری میباشد به طوریکه مشتریان مطمئن باشند این سایت‌ها به تعهدات خود و حقوق مصرف کنندگان عمل خواهد کرد و آنها میتوانند با خیال آسوده خرید کنند. 

جدا از مسئله قانونمندی اینماد برای وب سایت، و جنبه های حقوقی و قضایی، باید به این قضیه توجه کنیم که اینماد، باعث اعتبار بخشیدن به وب سایت و جلب نظر بیشتر مشتریان، برای خرید اینترنتی و یا استفاده از خدمات فروشگاه ما خواهد بود.

چند نمونه از این مزیت ها عبارتند از:

  • ایجاد اعتماد و اطمینان خریداران از رسمی بودن وب سایت ما.

  • جلوگیری از سو استفاده رقبا از نام و اعتبار فروشگاه ما، برای فروش محصولات خود با نام تجاری ما.

  • رعایت ضوابط و قوانین توسط مشتریان، در انجام خرید های اینترنتی.

  • بالا رفتن میزان امنیت معاملات.

  • حفظ حریم شخصی کاربران و فروشگاه، و محافظت از اطلاعات شخصی و مهم مانند پسورد و شماره های تماس و...