نکات بهداشتی-1

نکاتی درباره لباس زیر

لباس زیر‌هایی که به طور روزمره از آنها استفاده می‌کنیم، باید دارای چه مشخصاتی باشند؟

برای لباس زیر‌هایی که قصد دارید در طول روز از آنها استفاده کنید، توصیه می‌کنیم لباس زیر‌هایی باشند که دارای جنس طبیعی باشند، لذا از مصرف لباس زیری که جنس‌ آن دارای مواد ترکیبی، مانند پلاستیک و نایلون و ... هستند خودداری ننمایید، چون شما به مدت طولانی از صبح تا شب می‌خواهید از این لباس زیر‌ استقاده کنید، این جنس باعث می‌شود که شما در طول روز احساس ناراحتی داشته باشید.

 

نحوه نگهداری و تعویض لباس زیر:

لباس زیر خود را با دست بشویید، یا اگر توسط ماشین لباس شویی این کار انجام می‌دهید، بهتر است برنامه ی ماشین لباس شویی را بر روی لباس‌های حساس قرار دهید، زیرا اگر برنامه و دمای بالاتری را انتخاب کنید باعث می‌شود تا بافت لباس زیر‌تان آسیب ببیند و زود از بین برود.
انسان، براي اينکه تميز و مرتب بنظر برسد، معمولا سعي مي‌کند ظاهري آراسته داشته باشد و لباس‌هايي مرتب و تميز بپوشد، ولي متخصصان پوست معتقدند که لباس زير هم به همان اندازه در سلامت و بهداشت افراد موثر است. لباسهای زیر در تماس نزديکي با پوست ما هستند، و اين باعث مي‌شود که در صورت رسيدگي نکردن به آنها، منشأ انواع حساسيت‌ها و عفونت‌هاي قارچي شوند.
در کشورهاي توسعه‌يافته و پیشرفته، استاندارهاي خاصي را براي توليد لباس زير رعايت مي‌کنند؛‌ مثلا بهترين الياف را جهت بافت پارچه‌هاي لباس زیر تهيه کرده، و با مواد کاملا بهداشتي و استاندارد، رنگ و تکميل مي‌نمايند. به همين دليل، قيمت اين لباس زیرها بالا مي‌رود. لباس‌زير‌هايي با جنس دانتل، يا آنهايي که داراي خاصيت انعطاف‌پذيري هستند، بهترين جنس و بافت محسوب مي‌شوند. اگر با اين جنس لباس زیر راحت نيستيد، ما انواع نخي را به شما پيشنهاد مي‌کنيم که حساسيت پوستي کمتري ايجاد مي‌کند.
لباس زير از کالاهاي مصرفي است، که بايد آن را زود به زود عوض و نو کرد. اگر لباس زير به اندازه کافي داشته باشيد، آن را زود به زود تعویض، و به راحتي هم آنهایی که استفاده شده را دور مي‌اندازيد. خيلي‌ها به دليل اينکه لباس زيرشان در معرض ديد ديگران نيست، آن را تا چند سال به بدترين وضع نگه مي‌دارند. همه انسانها احترام زیادی برای خودشان قائل می باشند، پس لباس زيرتان هم بايد در شأن‌تان باشد. هر از گاهي لباس‌هاي زير خود را بجوشانيد و ضد عفونی نمایید تا آلودگي آن به طور کامل از بين برود.

 

فرار از باکتري و قارچ

هر روز لباس زيرتان را عوض کنيد، و منتظر حمام رفتن نمانيد؛ در غير اين صورت، به راحتي دچار انواع قارچ‌هاي پوستي و خارش و حساسيت خواهيد شد. قارچ‌ها در محيط گرم و مرطوب به راحتي رشد مي‌کنند، و بهتر است براي کاهش دادن احتمال ابتلا به اين قارچ‌هاي پوستي، از محلول‌هاي ضدعفوني کننده ويژه بانوان و آقايان استفاده کنيد.

همچنین پس از شسشتو و استفاده از آب، از دستمال کاغذي استفاده نمایید، تا رطوبت محيط را نيز کاهش دهيد. از سوي ديگر بهتر است لباس زير بانوان و آقايان جدا از هم شسته و خشک شود، و در صورت امکان زیر نور مستقيم آفتاب خشک شود، تا ميکروب‌هاي آن بيشتر از بين بروند.

 

اندازه لباس زیر هم مهم است.

لباس زیر تنگ عروق پوست را تحت تاثير قرار داده، و در قسمت‌هايي مانع‌ ‌گردش صحيح خون مي‌شود، به‌خصوص اگر تنگي لباس‌ ‌در ناحيه لگن،‌ ‌زانو، سينه و حلقه آستين‌ها باشد.
همين اختلال جريان خون باعث همان عارضه شايع لباس‌هاي تنگ مي‌شود، يعني کوفتگي و خستگي. البته گاهي اين تنگي به حدي زياد مي‌شود که قسمت‌هايي از پوست کبود مي‌شود.

يکي ديگر از مشکلات لباس‌هاي تنگ مشکلات گوارشي است. درواقع لباس تنگ حرکات دودي (حرکات‌ ‌کرم‌گونه) دستگاه گوارش را مختل مي‌کند و موجب تجمع گاز در معده و نفخ شکم مي‌شود‌ ‌که معمولا با درد شکم همراه است. همچنين پوشيدن‌ لباس‌ زير تنگ‌ و بدون‌ تبادل‌ هوا باعث افزايش احتمال ابتلا به عفونت مثانه در زنان مي‌شودیکی ديگر از عوارض لباس‌هاي تنگ، نوعي کهير به نام کهير فشاري است. اين نوع کهير در اثر فشار موضعي بر بدن، مثل پوشيدن لباس‌هاي تنگ ايجاد مي‌شود.

هنگام خريد تمام لباس‌هاي ورزشي، و تمامي‌ لباس‌هاي زير، و لباس خواب، بايد در نظر داشته باشيد که اين لباس‌ها از جنسي تهيه شده باشند، که بدن کمترين واکنش‌هاي حساسيتي را نسبت به آنها داشته باشد. در اين رابطه محصولات نخي و کتان بهترين جنس هاي پيشنهادي هستند، و از خريد لباس هاي زيري که از مواد نايلوني و مصنوعي تهيه شده اند بايد پرهيز شود.

در صورت خريد اين لباس ها بايد دقت کنيد که حداقل لايه داخلي آنها از چه جنسي بوده و آيا در تهيه آنها استانداردهاي لازم رعايت شده است يا خیر؟ بهتر است براي خريد اين لباس ها از فروشگاه هاي معتبر و يا کارگاه هاي توليدي که محصولات آنها مورد تاييد وزارت بهداشت است استفاده کنيد.

 

برای خرید لباس زیرهای مردانه با جنس بسیار مناسب و پنبه ای، اینجا کلیک کنید.

برای خرید لباس زیرهای   زنانه با جنس بسیار مناسب و پنبه ای، اینجا کلیک کنید.